luni, 23 martie 2009

Presa din Italia nu l-a laudat prea mult pe Mutu pentru golul marcat in fata Sienei lui Codrea. Mutu a fost catalogat drept "anonim" de italieni.

Atacantul roman Adrian Mutu a fost foarte putin prezent in jocul echipei AC Fiorentina in partida de duminica, din Serie A, cu AC Siena, scor 1-0, pana la marcarea golului din minutul 72 care a adus cele trei puncte pentru echipa din Florenta, informeaza presa din Italia. "Mutu a facut o partida anonima pana in momentul in care a marcat golul care a adus celei trei puncte Fiorentinei", noteaza violaplanet.com. Sursa citata l-a notat pe atacantul roman cu nota 6 pentru prestatia din acest joc, aceasi nota acordata si jucatorilor Frey, Gamberini, Vargas, Jorgensen si Kuzmanovici. Agentia Datasport a notat ca jucatorilor decisivi le este suficient un singur moment de "sclipire" pentru a decide soarta unui joc, acest lucru facandu-l Mutu pentru formatia din Florenta la meciul cu Siena: "Campionilor le este suficinet un moment de sclipire pentru a schimba soarta unei intalniri, iar Mutu a demonstrat ca face parte din aceasta categorie". Datasport i-a acordat jucatorului roman nota 6 ca o medie pentru jocul modest al internationalui roman din primele 70 de minute si golul care mentine Fiorentina in lupta pentru locul patru in clasamentul din Serie A. Aceeasi nota a primit Mutu pentru prestatia din partida cu Siena si din parte site-urilor calciotoscano.it si fiorentina.it, care considera ca jucatorului roman a reusit sa aduca victoria pentru Fiorentina, dupa un joc mai degraba modest al trupei antrenate de Cesare Prandelli. "Mutu a marcat golul de trei puncte, cel care a fost suficient pentru o echipa a Fiorentinei destul de gri", specifica calciotoscano.it. "Mai mult de o ora de joc, multi s-au intrebat daca joaca si Mutu. Totusi, cand te asteptai mai putin Mutu si-a pus amprenta pe victoria Fiorentinei cu un gol foarte frumos, unica sclipier intr-o zi gri", noteaza fiorentinanews.com. Site-ul firenzeviola.it considera ca Mutu a facut o partida de nota 5,5, din cauza faptului ca a fost destul de absent in joc in ciuda golului marcat in minutul 72: "A fost evident ca n-a fost destul de clar in acest meci. Atunci cand gresea o minge isi cerea scuze, dar pare ca nu a fost concentrat la acest joc. In final totusi marcheaza un gol care are o valoare inestimabila pentru Fiorentina". Potrivit violanews.com, prin reusita din meciul cu Siena, Mutu a ajuns pe locul al saptelea in clasamentul marcatorilor din Serie A pentru echipa Fiorentina, cu 46 de goluri, fiind devansat de Batistuta (151 goluri), Hamrin (150), Montuori (72), Galassi (63), Antognoni (61), Virgili (55) si Toni (47). De asemenea, internationalul roman se afla pe pozitia a 12-a in ierahia marcatorilor all-time pentru formatia din Florenta, cu 54 de goluri marcate. In clasamentul golgheterilor din aceasta editie din campionatul italian, Mutu se afla pe locul 5, cu 13 reusite, in fata sa aflandu-se jucatorii Di Vaio si Ibrahimovici (ambii 19 goluri), Milito (16), Gilardino (15) si Pato (14). Atacantul Adrian Mutu a marcat golul victoriei in partida pe care echipa AC Fiorentina a castigat-o, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), in fata formatiei AC Siena, in etapa a XXIX-a a campionatului Italiei. Mutu, care a fost integralist, a marcat in minutul 72.